KIRŞEHİR

Az Bulutlu, 24°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39
04 Mart 2017 10:11

Yeni doğan bebekler, risk taşıyor


Yeni doğan bebekler, risk taşıyor

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, her yeni doğan bebekte işitme kaybı yaşanma riski olduğu belirtildi.

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Türkiye’de yaklaşık olarak yılda 1 milyon 290 bin bebek doğduğunu Kırşehir’de ise yılda 2 bin 600 bebek doğduğunu, bu doğan bebeklerden, her bin bebekten 3’ünün ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya geldiğini belirtti.

Demirbaş, yaptığı açıklamada bebek ve çocuklardaki işitme kaybı zamanında teşhis edilmezse, rehabilitasyon programlarına alınmazlarsa psikolojik ve sosyal gelişmelerinin yetersiz ve dengesiz olacağını söyledi.

İlerleyen yıllarda eğitim ve sosyal uyum açısından yaş ve zekaca yaşıtları olan çocuklardan geri kalabileceklerini de sözlerine ekleyen Demirbaş, çocuk sosyal hayatla uyumsuz bir kişi haline gelir ve hayatı boyunca özel desteğe ihtiyaç duyan biri durumuna düşer.

Kırşehir’de Halk Sağlığı Müdürlüğü tertibinde yeni doğan bebeklerin, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kaman Devlet Hastanesi ve Özel Aşıkpaşa Hastanesinde işitme testleri yapılıyor.

 

icon