KIRŞEHİR

Gök Gürültülü, 20°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,42 / Satış: 8,46
€ EURO → Alış: 9,95 / Satış: 9,99
14 Şubat 2017 19:52

Vali Şentürk’ten, muhtarlara uyarı


Vali Şentürk’ten, muhtarlara uyarı

Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’nın katılımıyla, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik hakkında muhtarları bilgi verdi.

Cevizin ve ceviz yetiştiriciliğinin öneminden bahseden Vali Şentürk, değişen yönetmeliğin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kırşehir’de önemli ağaçlandırma çalışmaları yürütüldüğünü, kentte 11 bin dekar alanda 61 adet özel ağaçlandırma projesi yapıldığını vurgu yapan Şentürk, “Hatırlanacağı üzere, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, ilimizde Kaman ve Mucur pilot ilçeler olmak üzere Ceviz Eylem Planını başlatmıştı. Biz de çiftçimizi ceviz yetiştirmeye yönlendirecek çalışmalar yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, bu konuda Kırşehir merkezli yeni bir yönetmelik hazırladı.” dedi.

 

Pilot uygulama ile Mucur ve Kaman’da 9 binden fazla ceviz fidanın toprakla buluştuğuna dikkat çeken Şentürk, “Yeni yönetmelik ile beraber, Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden gerçek kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile 3 hektara kadar yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları için bir defaya mahsus olmak üzere hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %65’i kadar hibe verilebilecek. Yeni yönetmeliğin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya da konuşmasında, Özel Ağaçlandırma Uygulamalarının Bugüne Kadarki Süreci Yeni Özel Ağaçlandırma Teşvik Sistemi ile ilgili bilgiler vererek yönetmeliği madde madde sunum şeklinde açıkladı.

 

 

icon