KIRŞEHİR

Sağanak Yağışlı, 23°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16
24 Nisan 2017 17:39

Uluslararası DNA Günü ve Genom Kongresi


Uluslararası DNA Günü ve Genom Kongresi

 

Kırşehir’de Uluslararası DNA Günü ve Genom Kongresi yapılıyor.

Dört gün sürecek olan kongrenin açılışı Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Kongreye Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, dekanlar, yabancı uyruklu akademisyenler, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasında “Uluslararası DNA Günü ve Genom Kongresi DNA Günü Etkinlikleri ve Kongre olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır ve sadece bir gün, 25 Nisan’da DNA Günü Etkinlikleri kongreye dahil edilerek “hibrit” bir kongre halini almıştır. DNA Günü Etkinliklerinde ilk, ortaokul ve lise öğrencilerinin de katılımıyla DNA izolasyon deneyleri, öğrencilere yönelik konuşmalar, oyun hamurundan DNA modeli yapma, DNA bileziği yapma gibi etkinlikler gerçekleşecektir. 51 üniversiteye mensup 196 katılımcının 106 sözlü ve 130 poster bildiri sunacak. Katılımcılar, alanında uzman dokuz davetli konuşmacıyı dinleme fırsatı bulacaklardır. Kırşehir’in gelecekte bir Biyoteknoloji merkezi olması hedefiyle düzenlen bu hibrit kongrede 7’den 70’e her yaştan katılımcı yer almaktadır.” dedi.

Konuşmaların sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Tutar, Üniversitemiz Rektörü ve Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya günün anısına plaket verdi.

Kırşehir Gençlik Hizmetleri Gençlik Merkezi ve Ahi Evran Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından sunulan halk oyunları gösterisi sundu.

 

icon