KIRŞEHİR

Karla Karışık Yağmur, 4°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61
07 Ekim 2013 15:42

Şuayip Başkan’dan Neşet Usta’ya Vefa


Şuayip Başkan’dan Neşet Usta’ya Vefa

Şuayip Başkan’dan Neşet Usta’ya Vefa

Kırşehir İl Genel Meclis Başkanı Şuayip Soysal’dan Neşet Usta’ya Vefa Örneği

Kırşehir Merkez ilçe Yenice Mahallesi’nde bulunan, 2012 yılına kadar da Vali Konağı olarak kullanılan iki katlı bina “Neşet ERTAŞ Kültür ve Sanat Evi” olarak kullanılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Genel Meclis Başkanı Ecz. Şuayip SOYSAL şunları belirtti;

“Bilindiği gibi Yenice Mahallesi ilimizin en hızlı gelişen ve büyüyen mahallesi olup nüfusu da hızla artmaktadır. Bu nedenle mahallemizde ilköğretim ve ortaöğretim tesislerine ihtiyaç duyulmaktaydı. Yeni Vali Konağının yapılmasıyla Eski Vali Konağı ve müştemilatı en iyi şekilde değerlendirilmek amacıyla geçtiğimiz yıllar içerisinde konağa ait arsaların parselasyonunu yaptırmak suretiyle üzerlerine hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla Hayriye KIMÇAK Anadolu Lisesi, Hüsnü M. Özyeğin Ortaokulu ve Fatoş ÇETİN Anaokulu inşa edilerek eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir. Aynı arsa üzerine bu yıl Özel İdaremiz bütçesinden ayrılan ödenekle de 24 derslikli Yenice Ortaokulunun inşaatını devam ettirmekteyiz. Böylelikle konağa ait arsaların büyük bir kısmı eğitim tesislerine tahsis edilince konağı da bir yıl önce aramızdan ayrılan büyük ozanımız merhum Neşet ERTAŞ’ın ölüm yıldönümünde kendi adıyla anılacak “Neşet ERTAŞ Kültür ve Sanat Evi” haline dönüştürülmesini İl Genel Meclisi’nin 39. Birleşiminde aldığımız kararla neticelendirdik. Hem büyük ustamıza bir vefa örneği sunmak hem de Neşet ERTAŞ ile birlikte ünlü saz ve söz ustası, bozlak kültürüne hizmet etmiş, Muharrem ERTAŞ, Şemsi YASTIMAN, Çekiç Ali gibi Kırşehir’in yetiştirmiş olduğu diğer ustaları oluşturulacak kültür ve sanat evinde ölümsüzleştirmek istedik. Büyük ustamızın ilimizin tanıtılmasında katkısı kuşkusuz ki çok büyüktür. Dönüşümü gerçekleştirilecek olan kültür ve sanat evinde Kırşehir kültürü yaşatılacak olup ilerleyen süre içerisinde Şanlıurfa ve Çankırı gibi illerde gerçekleştirilen sıra ve yare geceleri gibi benzer etkinliklerin ilimizde de icra edilmesi planlanmaktadır. Bu konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığımızla çalışmalarımız devam etmektedir.

Neşet ERTAŞ’ın vefatı bozlak kültürü alanında büyük bir boşluk oluşturmuştur. Bu boşluğu doldurmak, yeni ozanlarımızın yetişmesine katkı sunma ve gelecek nesillere bozlak kültürünü aşılamak amacıyla bu kararı almış bulunuyoruz. Bu münasebetle vefatının birinci yıldönümünde büyük ustayı saygıyla anıyorum. İl Genel Meclisimizin almış olduğu kararda katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

icon