KIRŞEHİR

Az Bulutlu, 24°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39
24 Mayıs 2017 21:14

Ramazan ayı için önemli uyarı


Ramazan ayı için önemli uyarı

 

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, ramazan ayında sıcak yaz günlerinin olması nedeniyle oruç tutanlarının sağlıklarına önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Demirbaş, oruç tutulmayan saatlerde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğünün kesinlikle atlatılmaması gerektiği ve sadece su içerek de geçirilmemesi gerektiğini belirtti.

Bu sene ramazan ayında ortalama 17 saat olan aç kalacaklarını, vücut dengelerinin bozulabileceğini aktaran Demirbaş, “Sahura kesinlikle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir.”

 

icon