KIRŞEHİR

Sağanak Yağışlı, 17°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16
06 Nisan 2017 12:10

O Ses Kırşehir’de Ödüller Verildi


O Ses Kırşehir’de Ödüller Verildi

 

Kırşehir’in O Ses’i olarak kabul gören ve Neşet Ertaş türkülerinin seslendirildiği yarışmada birincilere ödülleri verildi.

“Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması” nda yarışmaya katılarak derece elde edenler için ödül tören düzenlendi. Törende dereceye girenler çeyrek altınlarla ödüllendirildi.

 

 

Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen ödül törenin yarışmaya katılanlar türküleri bir kez daha sesledirdiler.

Törende konuşan Vali Necati Şentürk, yarışmayı Kırşehir’in kültürel zenginliği olan Abdallık geleneğinin yaşatılması ve sonraki nesillere aktarılması için çalıştıklarını söyledi.

 

 

Abdallık tarih boyunca Kırşehir’in en önemli değerlerinden biri olduğuna vurgu yapan Şentürk, “Bizler de bu kültürel zenginliği yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’ düzenledik. Abdallar esas itibariyle Türkmendir. Bütün türkülerinde aşk ve tasavvuf görülür. Bu kültürün kaybolmaması gerekmektedir. Abdallar, Türk Halk Musikisine en büyük katkıda bulunan gruplar olmuşlardır. Dereceye girenlerin seçilmesinde gerçekten zorlanıldı.” dedi.

 

 

BİRİNCİYE 10 ALTIN VERİLDİ

 

Dereceye girenlerden birinciye 10 altın, ikinciye 8, üçüncüye 6 altın, dördüncüye de jüri özel ödülü olarak dört altın verildiğini, ilk 10’a girenlere de 2’şer altın verdiklerini belirten Şentürk, “Büyük Usta Neşet Ertaş’ta kibir, gurur yoktu. Görüldüğü gibi yarışmaya katılan gençlerimizde de kibir, gurur, kendini büyük görme gibi huylar yok. Hepsi ustalarına karşı saygılılar. Kendilerine bundan sonraki müzik hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

 

 

Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, daire müdürleri ve yarışmanın yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Yarışmada Aldı Dert Beni türküsü ile Veli Ertaş birinci, Aydost türküsü ile Mehmet Şimşek ikinci, Yaraladı Bu Aşk Beni türküsü ile Ümit Yaşar Apaydın üçüncü, Yağmur Bulandı türküsü ile Emre Altaş juri özel ödülü, Çorabın Enine Bak türküsü ile Döne Aktı mansiyon ödülüne layık görüldü.

 

icon