KIRŞEHİR

Sağanak Yağışlı, 17°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18
08 Mart 2017 9:25

Milletvekili Çetinkaya, Dünya Kadınlar Günü mesajı yayınladı


Milletvekili Çetinkaya, Dünya Kadınlar Günü mesajı yayınladı

AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle mesaj yayınladı.

İnsanlık tarihindeki nice örnekleri var olduğunu gibi, Anadolu’da kadınlar, tarih boyunca toplumsal yaşamın, ekonominin, kültürün inşasında aktif rol oynadıklarını belirten Çetinkaya, kültürümüzde kadın; hayatın her alanında ve her kademesinde yer almakta olduğunu belirtti.

Çetinkaya, Anadolu esnaflarının kurduğu ilk birlik olan Ahilik teşkilatı içinde yer alan kadınlar Bacıyan-ı Rum adlı birlik altında örgütlenmiş olduklarını da vurgulayarak, “Anadolu Kadınlar Birliği diyebileceğimiz Bacıyan-ı Rum teşkilatı, Ahiliğin kadın kollarıdır ve tarihte kurulan ilk kadın teşkilatıdır.” dedi.

İnsanlığa yönelik suç olarak gördüğümüz kadına yönelik şiddetin tamamen ortadan kaldırılması noktasında daha fazla çaba sarf etmeliyiz diyen Çetinkaya, “Her şeyden önce bir zihniyet değişimini gerektiren bu sorunun çözüme kavuşturulması için devlet ile birlikte üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına da çok önemli görevler düşüyor. Medeniyet değerlerimizden, tarih ve kültürümüzden aldığımız güçle bu sorunu da aşacağımıza inanıyorum. Bu düşüncelerle, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yitirdiklerimiz başta olmak üzere ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yad ediyorum.” dedi.

 

icon