24 Mart 2017

Koray Avcı’nın Neşet Ertaş ile Derdi Nedir?

Koray Avcı’nın Neşet Ertaş ile Derdi Nedir?

Koray Avcı’nın Kırşehir ile sorunu nedir ve Neşet Ertaş ile derdi nedir?

Bu soruyu Kırşehirliler gibi bizde sorduk. Bu konu hakkında ciddi ciddi bir araştırma yaptık ve gördük ki mevzu derin.

Öncelikle Koray Avcıyı kabul etmek lazım, bir çok sanatçıya ait eseri kendi yorumuyla kendi üslubuyla seslendirdi. Beğenin Beğenmeyin bu da kendince ona göre büyük bir sanat. Sokak müziği ile yaptığı çalışmalar ile yükselişini gören herkes bende bu şekilde yapabilirim büyüyebilirim dedirtti, onlara belki de ümit oldu, umut oldu.

Haa bu arada söylediği şarkılar türküler youtube konulan videolar bir anda patladı. Bazı videoları 15 milyon izlenme bandında şuan da. Birde yılda yaptığı konserler, programlar saymıyoruz bile.

Buraya kadar tamam helal olsun dedik, diyoruz herkes gibi.

 

 

İşte olay zaten buradan sonra başlıyor, buradan sonrası kopuyor.

 

Uğur Işılak, A Haber de çıktığı bir canlı yayın programında, Neşet Ertaş için bazı sözler sarfetmiş, hatta Neşet Usta için Halk Ozanı değildir demişti.  Kırşehir henüz daha bu olayı aşabilmiş değilken, şimdi Koray Avcı’nın sarf ettiği sözler ile karşı karşıya kalmış bir şekilde.

Koray Avcı bir konserinde çıkıyor ve Neşet Ertaş babası ile Kırşehirlilerden dayak yedi demesi bir bomba etkisi yapmıştı. Olaydan kısa bir süre sonra da yine Neşet Ertaş için zaten kendi türkülerini değil Orta Anadolu Türkülerini seslendirirdi diyerek demeç vermesi ile ülke gündemine geldi. Kırşehirlilerin ciddi tepkisini çekti.

Koray Avcının ülkenin en önemli değerlerinden biri hakkında kurduğu cümleler, vefat etmiş birisi üzerinden sözler kullanmak, Neşet Ertaş’ın memleketi doğduğu şehiri karalamak dayak attıklarını iddia etmesi akla sırra sığan bir durum değildir.

 

 

Koray Avcı bu cümleleri söylemek yerine Neşet Ertaş gibi bir ustanın tevazusunu insan sevgisine sahip olması daha da mantıklı olacaktır.

 

Ankara ‘nın farklı sokaklarında, Neşet Ertaş türküleri ile, Neşet Ertaş’ın Yalan Dünya, Yazımı Kışa Çevirdin gibi türkülerinin kendi üslubunca seslendirirken, bir de yanında türkülerin hikayelerini anlatıp bu işten para da kazanırken, şimdi de çıkıp Neşet Ertaş hakkında farklı farklı söylemler içerisinde bulunması kesinlikle mantıklı değildir.

Bu kadar Kırşehirlilerin ve Neşet Ertaş sevenleri üzecek bu cümleleri söylemek akla sırra razı gelen cümleler değildir. Kırşehirlilerin ve bizlerinde asıl merak ettiğimiz kısım şudur ki, çok merak ediyoruz, Neşet Ertaş’a birkaç kelime cümle söyleyince acaba eline ne geçecek ve Neşet Ertaş Usta 2012 yılında aramızdan ayrılırken o kadar güzel sözler o kadar güzel türküler eserler bırakmışken, onun bu başarısını tartışmak bile mümkün değilken nasıl böyle cümleler söylenebilir. Ve yaptığı eserler yaptığı türküler yazmış olduğu besteler şiirler sadece birkaç şehri değil bir ülkeyi değil Avrupa’yı dünyayı kasıp kavurmuş bir büyük bir ustaya bu sözler mantıklı değildir.

 

 

Unesco tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri listelerinde alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Neşet Ertaş’tan sazı ile sözü ile sanatı ile 2011 yılında İTÜ Devlet konservatuvarı tarafından fahri doktoralık verilen bir isimden Neşet Ertaş’tan bahsediyoruz.

 

Koray Avcı’nın Kırşehir ile ve Neşet Ertaş ile nasıl bir alıp veremediği var bunu bilmiyoruz ama kısa bir anektodu örnek verelim size, Neşet Ertaş Rumeli konserinde sandaleyesine oturuyor bir türkü söylüyor. İkinci türlü söylemeden önce konsere gelen sevenlerine hitaben, ‘İzin verirseniz ceketimi çıkartabilir miyim’ diye izin isteyen bir isim. Bu kadar alçakgönüllü ve iyi niyetli ve o kadar da üslubuna hal ve hareketlerine dikkat eden bir isim hakkında açıklamalar mantıklı değildir.

Türküyü Bozlakı gönülden sevmeyi, gönülden söylemeyi, saz çalmayı öğretmiş insanlara bunları dinletmiş bir ismi yapılan çok büyük bir saygısızlıktır, Kırşehirliler olarak bu durumu anlamak mantıklı  bile değildir.

Koray Avcı hakkında yapılmış çok güzel bir video var, bu video da Neşet Ertaş kısmı da bulunuyor, ve kendisi hakkında gerçekler de orada bulunuyor.

 

Koray Avcı ve Neşet Ertaş hakkında Kırşehir meselesini anlatan VİDEO:

 

 

Whatsapp Paylaş
Reklam