KIRŞEHİR

Az Bulutlu, 24°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39
24 Nisan 2017 17:31

Kırşehir’e Yeni Fakülte


Kırşehir’e Yeni Fakülte

 

Kırşehir’e yeni bir fakülte daha kazandırıldı.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemiz, şehrimiz ve bölgemiz için çok önemli olan İslami İlimler Fakültesi inşaatının temelinin atılmasını sağladı.

Merkez Yerleşkede yapılan temel atma törenine Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Hayırsever Muzaffer Marşap, il müdürleri, akademik ve idari personel katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, göreve geldikleri andan itibaren İslami İlimler Fakültesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

8 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan karar ile kurulan fakültede Temel İslami Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri ile İslam Tarihi ve Sanatları bölümlerinin bulunduğunu anlatan Karakaya, bu bölümlerin altında Din Bilimleri, İslam Felsefesi, İslam Sanatları ve Dini Musiki, Osmanlı Türkçesi ve İslami Türk Edebiyatı, Siyer-i Nebi ve İslam Tarihi, Arap Dili ve Belagatı, Fıkıh, Hadis, Kelam ve İtikadi İslam Mezhepleri, Tasavvuf, Tefsir olmak üzere 11 anabilim dalının açılması için YÖK’ten izin alındığını açıkladı. Beş kattan oluşan binamızda toplam 47 öğretim elemanı odası, 22 sınıf, iki bilgisayar laboratuvarı, 153 kişilik toplantı odası, bir kütüphane ve bir kafeteryadan oluşacak fakülte.

 

 

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, göreve geldiği günden itibaren üniversite ile ilgili olarak iki konu üzerinde ısrarla durduğunu ifade etti.

Şentürk, Ahi Evran’ın coğrafyasına bu fakültenin çok yakışacağını söyledi. Kişisel gayretleri ve Prof. Dr. Vatan Karakaya ile siyasilerin desteği sayesinde İslami İlimler Fakültesinin temelinin atılmasından çok mutlu olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, Muzaffer Marşap’ın da katkılarını anlatarak kendisine çok teşekkür etti.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından temel atma töreni yapıldı.

 

icon