KIRŞEHİR

Gök Gürültülü, 20°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,42 / Satış: 8,46
€ EURO → Alış: 9,95 / Satış: 9,99
25 Mayıs 2017 20:37

Kırşehir’de Topraksız Tarım Serası


Kırşehir’de Topraksız Tarım Serası

 

Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde lisans ve lisansüstü öğrencilerinin ders uygulama ve araştırma projeleri için çalışma alanı olarak kullanılan topraksız tarım serası kuruldu.

Topraksız Tarım Serası hakkında Yrd. Doç. Dr. Hakan Başak’tan bilgi alan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, serada yetiştirilen ürünleri inceledi.  Karakaya, modern tarım yöntemleri ile ilgili olarak üniversitemizin rehber olması gerektiğini söyledi.

Günümüz koşullarında tarımsal üretimde rekabet edebilirlik ve sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için birim alandan maksimum verimin alınmasının yanı sıra girdi maliyetlerinin de düşürülmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Hakan Başak, topraksız tarım tekniklerinin buna imkan sağlamasından dolayı tüm dünyada hızla yaygınlaştığını söyledi. Küçük aile işletmesi yapısından, büyük modern işletme yapısına geçen tarım işletmelerinde teknolojinin daha yoğun kullanılmaya başlandığını ifade eden Başak, sektörün teknoloji kullanabilen, modern tarım tekniklerini uygulayabilen genç ve dinamik ziraat mühendislerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Topraksız tarımın seracılıkta yakın gelecekte bir tercih değil zorunluluk olacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Başak, sistemin gerisinde kalmadan özellikle üniversitelerin bu alana yoğunlaşarak yeni teknikler geliştirmesi gerektiğini belirterek, topraksız tarım konusuna ilgi duyan üreticiler ve müteşebbislerle her türlü bilgi paylaşımına ve işbirliğine açık olduklarını ifade etti.

 

icon