KIRŞEHİR

Az Bulutlu, 24°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39
12 Nisan 2017 16:09

Kırşehir’de KOP Çalıştayı


Kırşehir’de KOP Çalıştayı

 

Konya Ovası Projesi (KOP) Eylem Planı İstişare Toplantısı yapıldı.

Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen KOP Eylem Planı Çalıştayına Vali Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, daire müdürleri ile ilgili kurum amirleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Necati Şentürk, Konya Ovası Projesi Eylem Planı İstişare Toplantısında Kırşehir için Kırşehir için Eylem Planı kapsamında yapılabileceklerin masaya yatırılacağını söyledi.

Şentürk, “Kırşehir’de neler yapılabileceğini ve yerel potansiyelin seviyesini bu çalıştay dan sonra daha da iyi anlayacağız. Konya Ovası Projelerinin esas gayesi, yerel potansiyeli tespit ederek harekete geçirmektir. Bütün kamu kurumlarını, özel sektörü, sivil toplum kuruluşlarını kapsayan proje ile kalkınma seferberliği yapmak amaçlanıyor. Böylelikle hem ulusal düzeyde hem de yerelde rekabet meydana getirerek yenilikleri meydana çıkarmak ve refahı artırmak hedefleniyor. Kırşehir, bu projelerde ana başlıklar altında değerlendiriliyor. Birincisi, tarım ve sulama konusu. Ülkemizde Allah dostlarına, mutasavvıflara, şairlere, düşünürlere Kırşehir kadar sahip başka bir il yoktur. Bu kültürel zenginliğimizi ve sağlık turizmini iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Kırşehir, jeotermal kaynakları bakımından da oldukça zengin bir ildir. Bu konuda Eylem Planı içerisinde önemli projeler yapılmaktadır. Bu çalıştayın memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı da konuşmasında ise, “İstişare Toplantısının, KOP Eylem Planı Revizyon Çalışmaları kapsamında gelen önerilerin kapsamlı bir şekilde tartışılarak Kalkınma Bakanlığımıza Eylem Planı için sunacağımız proje listesini oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir. Doğal güzellikleriyle nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, Cacabey, Aşık Paşa gibi gönül erlerinin, Neşet Ertaş’ın memleketi, Ahi Evran-ı Veli’nin öncülüğünde yüzyıllara ışık tutan Ahilik kültürünün beşiği olan, tarih ve kültür kenti Kırşehir’de yapılan yatırımları önemsiyoruz. Ülkemizde bölgesel işsizlliğin giderilmesi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması her zaman önemli bir konu olmuştur. Bu konu kalkınma planlarının ve hükümet politikalarının önceliği konumundadır. Gelir düzeyi düşük bölgelerimizin şartlarını iyileştirerek rekabet ortamında yerlerini almaları adına çalışmalar yapıyoruz. Bu anlayışla, bölgelerimizin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirecek bir politika izlemekteyiz. Bugünkü çalıştayda, Kırşehir’in sahip olduğu potansiyeli nasıl harekete geçirilip Kırşehir’in kalkınmasına ne gibi katkılarda bulunulur, bunları ele alacağız.” dedi.

 

 

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise konuşmasında, “Kırşehir’in KOP’a dahil olması ile birlikte üniversite olarak Üni-Kop Birliğine katıldık. Bu açıdan, KOP’un üniversitemizi destekleyeceği çalışmalar yapmaktayız. Üniversitemizin özellikle pilot üniversite olarak seçilmesinden sonraki projelerini KOP ile koordineli bir şekilde yürütmekteyiz.” sözlerine yer verdi.

Üç oturum halinde yapılacak olan toplantı, ilimizde yürütülen projelerin görüşülüp değerlendirilmesi ve istişare edilmeleri yapıldı.

 

icon