KIRŞEHİR

Az Bulutlu, 24°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39
19 Mayıs 2017 20:12

Kırşehir’de 19 Mayıs Coşkusu


Kırşehir’de 19 Mayıs Coşkusu

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir’de coşkuyla kutlandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce Atatürk Anıtına Çelenk Sunulması ve kortej yürüyüşünün ardından Cacabey Meydanında başlayan programa Vali Necati Şentürk, Milletvekili Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Adalet Komisyonu Başkanı Ağır Ceza Reisi Diyadin Bayat, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Askerlik Şubesi Başkanı Pers. Alb. İlhan Güneş, İl Jandarma Komutanı J. Alb Hüseyin Altuntaş, il protokolü, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Mehteran Bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emre Aslan, “Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının desteği ve millet iradesinden alınan güçle başlatılan Millî Mücadele neticesinde binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içerisinde kazanılan zaferlerin bütün dünyaya gücümüzün gösterildiği, kahramanlık destanının başlangıcı olan 19 Mayıs dünyadaki tek gençlik ve spor bayramıdır.” dedi.

 

 

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Necati Şentürk, “19 Mayıs, ülkemiz ve tarihimiz için çok önemli bir gündür. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan Anadolu’ya geçti ve milli mücadele meşalesini yaktı. İstiklal Savaşı’nın ilk mücadele toprağı Samsun’dur. Oradan başlayan ateş bütün Anadolu’yu kapladı, sardı. Amasya, Sivas, Erzurum, Ankara, Kayseri, Kırşehir gibi Anadolu illerinde milli mücadele ruhu başladı. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her kesimden vatandaşımızın katıldığı savaşta Anadolu ırmaklarında kan aktı. Anadolu toprakları kanla sulandı ve neticesinde şanlı Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Gençliğe armağan edilen 19 Mayıs vesilesiyle gençlerimize başarılı hayatlar temenni ediyorum. En büyük zenginliğimiz olan gençlerimizle gurur duyuyoruz. İnanıyorum ki gençlerimiz, ülkemizi bulunduğu noktalardan daha iyi seviyelere taşıyacaktır. Milletimiz var olsun, devletimiz var olsun. Bu duygu ve düşüncelerle bütün Kırşehirlilerin bayramını kutluyorum.” dedi.

 

Program, spor branşlarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli ödüller verilmesi ile sona erdi.

 

icon