KIRŞEHİR

Gök Gürültülü, 26°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,42 / Satış: 8,46
€ EURO → Alış: 9,95 / Satış: 9,99
12 Mayıs 2017 20:38

Gerçeğini aratmayan tatbikat


Gerçeğini aratmayan tatbikat

 

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından gerçeğini aratmayan tatbikat yapıldı.

Senaryo gereği Bağbaşı mevkinde 5.1 şiddetinde meydana geldiği düşünülen deprem tatbikatında, ilk alınan bilgilere göre yıkılan binaların bulunduğu, insanların enkaz altında kaldığı, can ve mal kaybının yaşandığı ancak sayının henüz belirlenemediği ifade edildi.

İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi, tüm hizmet gruplarını olay yerine sevk etti.

Arama Kurtarma ekipleri, müteakiben ölü ve yaralıların olduğu enkaz bölgesine intikal ederek çalışmalara başladı. Gaz sızıntısı taraması çalışmasının da yapıldığı olay yerinde sağlık hizmet grubu da enkazdan çıkarılacak yaralılara müdahale edilmeye çalışıldı. Altyapı ekipleri ise enkaz bölgesinde meydana gelen su patlamalarını ve altyapı hasarlarını onarmak üzere olay yerine gelerek güvenlik tedbirleri ile birlikte çalışmalarına başladı.

 

 

Tahliye ve yerleştirme hizmet grubu, afet bölgesinde yapılacak tahliye planları doğrultusunda enkaz bölgesinde bulunan vatandaşları tahliye bölgelerine toplanmalarını sağlandı. Afet bölgesinde yapılan çalışmalar, ölü ve yaralı bilgileri, beslenme ve tahliye bilgileri ve hizmet gruplarına ait raporlar yetkililere ulaştırıldı.

Tatbikatın başarıyla sonuçlandığını belirten Vali Necati Şentürk, birçok depreme şahitlik ettiğini, o depremlerde bu tarzda bir organizasyon olmadığını, ekipler, hizmet grupları olmadığını, AFAD teşkilatı, olaylara anında müdahale edildiğini söyledi.

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alparslan ise, deprem kuşağı üzerinde olduğu, bundan dolayı nüfusun büyük bir çoğunluğunun deprem tehlikesi yaşadığı kaçınılmaz bir gerçek olduğunu, tedbirlerin alındığını belirtti.

 

 

icon