KIRŞEHİR

Sağanak Yağışlı, 17°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18
06 Mart 2017 9:55

Fidanların Toprakla Buluşma Zamanı


Fidanların Toprakla Buluşma Zamanı

Fidanların toprakla buluşma zamanı geldi.

Çarşı pazar herkes bir fidan alıp, dikmek için uğraşıyor.

Cemrenin toprağa düşmesi, havaların da ısınması ile vatandaşlar fidanlarını alıp, toprağa koşuyor.

Kırşehir Pazar yerinden fidan satanları, Cumartesi pazarı girişinde ve terme caddesi sonunda fidan satanları da görmek fazlasıyla mümkün hale geldi.

Cumartesi pazarında fidan satışı yapan ve Aydın’dan getirdiği meyve ağaçları hakkında da bilgi veren Mehmet Yıldız, “Cemre düştükten sonra insanların ilk aklına gelen her zaman fidan bulmak ve dikmek olur. Aydın da bulunan fide ve fidan üreticisi firmalardan aldığımı ürünleri burada satıyoruz. Eskiden fidanlar 3-5 lira arasında satılırdı. Son iki yıldır fiyatlar 10-15 lira arasında değişiyor. Bazı vatandaşlar ise 8-10 tane alıp indirim istiyor. Fidan satışları iyi çok şükür.” dedi.

EN ÇOK CEVİZ, ELMA, KAYISI FİDANI

Kırşehir’e her çeşit fidan getirdiklerini de söyleyen Yıldız, Kırşehirlilerin en çok ceviz, elma ve kayısı fidanı istediklerini söyleyerek, “Geçen hafta Kırşehir’e geldik. Kamyon dolu fidandan en çok ceviz, elma ve kayısı satılıyor. Biraz da badem ve armut. Ama ayva fidanı tercih eden fazla yok. Meyve fidanları genelde iyi satılıyor. Çam ve meşe fidanı alanlar çok fazla değil. Bu ayın sonuna kadar Kırşehir’deyiz. Sonra Erzurum, Ağrı, Erzincan bölgesine gideceğiz.” dedi.

 

 

icon