KIRŞEHİR

Sağanak Yağışlı, 17°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18
06 Mart 2017 13:51

Çalışanlara Yıllık İzin Müjdesi Geldi


Çalışanlara Yıllık İzin Müjdesi Geldi

Çalışanlara yıllık izin konusunda müjdeli haber geldi.

Bir işçinin yıllık izinleri hakkında vermiş olduğu davada karar yargıtaya ulaşmış ve oradan çıkacak karara göre sonuca bağlanması bekleniyordu.

Star gazetesinin haberine göre, işçinin yıllık izin rakamlarının sıfırlandığı taktirde, belirli bir süre sonra yeniden çalışmaya başlarsa, tasfiye edilmeyen süreler de yıllık izin kıdeminde dikkate alınıyordu. İş kanuna göre ise yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında da işçinin aynı iş yerinde veya çeşitli iş yerlerinde çalıştığı sürelerin birleştirilmesi hükmüne karar kılındı.

İşçiye önceki döneme bağlı olarak kullanmadığı izin ücretleri tam olarak ödenmişse, sonraki dönemin eklenerek izin hesabı yapılmayacak. Daha önceki çalışma döneminde izin kullanması, işten ayrılırken ödenmemiş olan tasfiye edilmeyen çalışma süreleri, aynı işverenin bir ya da değişik iş yerlerindeki çalışmalarına eklenebilecek.

Bir işçi aralıklı olarak aynı işverene ait iş yerinde çalışması durumunda ise, önceki dönemin kıdem tazminatları ödenmişse, izin yönünden sürelerin birleştirilmesine engel oluşturmayacak.

Örnek vermek adına bir işçi 4 yıl bir iş yerinde çalışmış, yıllık izin hakları, tazminatları da ödenerek işden ayrılmış. bu işçinin yeniden bir işe girmesi durumunda ve bir yıl da çalışma süresinin sonunda kazanacağı izin hakkı 20 gün olacak.

 

icon