12 Nisan 2017

Bozlaklağın Ayvaz Ustasına Büyük Ödül

Bozlaklağın Ayvaz Ustasına Büyük Ödül

 

Kırşehirli efsane zurna ustası Ayvaz Başaran’a büyük ödül.

Kırşehir ve Orta Anadolu bölgesine ait havalandırdığı 23 farklı eseri TRT arşivinde bulunan Ayvaz Usta (Başaran)’ya ödül veriliyor.

Neşet Ertaş’ın da çocukluk arkadaşı olan, Ertaş’ın ilerleyen yıllarda da sık sık görüştüğü 82 yaşındaki efsanevi zurna ustası Ayvaz Başaran, Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği tarafından Halk Bilimi ödülü verildi.

Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği’nden halk bilimine hizmet etmiş olan Türkiye’deki 12 duayen isme ödül verilmesini karar alması ile, Kırşehir’den Türkiye’ye Dünya’ya ses olan, zurnanın sesine ahenk katan Efsanevi zurna ustası Ayvan Başaran’a ödül verdi.

44. kuruluş yılını kutlayan Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği Kırşehir’den tek sanatçıya bu ödülü verirken, zurna sanatının ve Ayvaz Usta’nın böyle bir ödül görmesi de takdirle karşılandı.

 

 

22 Nisan’da Ankara’da yapılacak ödül töreninde takdim edileceği öğrenilirken Ayvaz usta, Neşet Ertaş ile Kırşehir Ustalar Topluluğu’nun kurulmasında çok fazlasıyla desteği oldu.

Neşet Ertaş’a yıllarca sesiyle nefesiyle destek olan Ayvaz Usta, Neşet Ertaş’a zurnasıyla eşlik etti. Ayvaz Usta, Türkiye’nin her bölgesinde ve bir çok ülkeye giderek zurnası ile Kırşehir’i ve türküleri temsil etti.

 

Whatsapp Paylaş
Reklam