KIRŞEHİR

Az Bulutlu, 25°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13
28 Mart 2017 14:53

Akademik İnisiyatif Platformu kuruldu


Akademik İnisiyatif Platformu kuruldu

 

Kırşehir’de Akademik İnisiyatif Platformu kuruldu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerce Akademik İnisiyatif Platformu kurulduğu belirtildi.

Bağbaşı Yerleşkesinde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Akademik İnisiyatif Platformu Başkanı Doç. Dr. Harun Çiftçi, Kırşehir ve Türkiye genelindeki akademisyenlerden oluşan bir platform kurulduğunu söyledi.

Çiftçi, “Küresel aktörlerin Dünyayı yeniden şekillendirmeye çalıştığı bir ortamda Milletin istikbalini ve Devletin birliğini esas alan sömürünün, terörün ve zulmün her türlüsüne karşı olan Yerli, Sivil, Milli ve Yenilikçi bir Fikir ve Düşünce oluşumudur. Dünyadaki dengelerin değiştiği ve yeni güç eksenlerinin oluştuğu günümüzde Tarihini, Kültürünü ve Değerlerini referans alarak geleceğin inşasına katkı yapmak isteyen akademisyenlerin oluşturduğu teşekküldür. Bu teşekkülün bir çok Üniversitede destekçisi vardır. Ancak Anadolu’nun vatanlaşmasını ve Osmanlı’nın “cihan devleti” olmasını sağlayan Ahiliğin; Kırşehir’de kurulmuş olması bu platformun Kırşehir merkezli olmasının en önemli nedenidir.” dedi.

 

 

Yeni Anayasa Süreci İle İlgili Görüşler

 

Çiftçi yeni anayasa süreci hakkında da açıklamalarda bulundu.

“Milletin iradesini esas alan her süreci; meşru, demokratik ve milletin faydası için bir çıkış yolu olarak görmekteyiz.” diyen Çiftçi şunları kaydetti:

“Beş bin yıllık Devlet tecrübesini içinde barındıran Türk Milleti; değişen dünya dengelerine ve ülkenin içinde bulunduğu sorunlara karşı yönetimsel manada kendini ifade etmeyi başarabilmiştir. 1960, 1971 ve 1980 darbeleri, 28 Şubat süreci ve 15 Temmuz hain kalkışması; ülkemizi savaşlardan sonra en büyük sıkıntılara maruz bırakan, demokrasi tarihine kara lekeler olarak geçen ve milletin hafızasında halen daha tazeliğini koruyan olaylardır.
Darbe sonrası alınan kararların uygulanması sırasında Türkiye’de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda geriye dönüş gözlenmiş ekonomi alt üst olmuş Toplum ve Devlet birbirine yabancılaştırdı. Son on yılda Türkiye’nin bilim, teknoloji, ekonomi, sağlık, ulaşım, eğitim ve sosyal alanlarda gözlenen başarıların önünü keserek öz güveni eksik, muhtaç, yönlendirilen, proje üretemeyen ve itibar edilmeyen eski Türkiye özlemi çekenlerin giriştikleri bir diğer olayda 15 Temmuzda ki hain kalkışmadır. Diğerlerinden farklı olarak 15 Temmuz Hain kalkışması tankların karşısına dikilen fedakar milletimiz sayesinde önlenebilmiştir. Kendini milletine feda eden şehitlerimize, gazilerimize ve günlerce meydanları terk etmeyen halkımıza minnettarız.” dedi.

“Tarihimizin köklerini, Medeniyet unsurlarımızı, ideallerimizi ve mefkûremizi benimseyen nesilleri yetiştirecek Bir Sistemi Savunmaktadır.” sözlerini kullanan Çiftçi, “Bu beklentilerin Yeni Anayasa Süreci ile karşılanmasını ümit ederek yapılacak Referandumda değişim yönünde tavır alacağımızı ve değişim sürecini destekleyeceğimizi deklare etmekteyiz.” dedi.

 

icon