KIRŞEHİR

Gök Gürültülü, 20°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,42 / Satış: 8,46
€ EURO → Alış: 9,95 / Satış: 9,99
21 Ocak 2017 18:10

AK Masa gece gündüz çalışıyor


AK Masa gece gündüz çalışıyor

Vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenerek, gelen başvuruları bilgisayar ortamında kayıt altına alarak ilgili birimlere ileten AK Masa, 24 saat hizmete devam ediyor.

Kırşehir Belediyesi “AK Masa” iletişim servisi vatandaşların meselelerine hızlı ve somut çözümler üretmek amacıyla halkın derdinin kendi dertleri gibi dinliyor ve şikayetlerin, isteklerin çözüm aşamalarında vatandaşları bilgilendirirken, işlem tamamlandıktan sonra da başvuru sahiplerinden teyit alıyor.

AK Masa iletişim servisi, vatandaşlardan bire bir, telefon ya da e-mail yoluyla gelen günlük arıza ve talepleri kayıt altına alarak, ilgili birimlere yönlendirilen şikayetlerin düzeltilip düzeltilmediğini takip ederek, talep sahibi ile birim yetkilileri arasındaki koordinasyonu sağlıyor.

7 gün 24 saat boyunca vatandaşa hizmet veren AK Masa servisinde sorunların çözümlendiğini açıklayan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, her geçen gün şikayetlerin en aza indiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2009 yılı itibari ile talepleri ve sorunları kayıt altına alarak bizlere ulaştıran AK Masamız çalışmalarına 7 gün 24 saat kesintisiz devam ediyor. 2009 -2016 yılı içerisinde toplam 56.539 talep kayıta alınarak, bunun yüzde 98’si zamanında çözümlendi. Taleplerin geri kalan yüzde 2‘lik kısmı ise planlanarak yapısal nedenlerden dolayı 2017 yılı planlamasına alınmıştır.Her geçen gün şikayetleri en aza indirdiğimiz ve Kırşehir’i değiştirme yolundaki çabalarımızın olumlu şekilde vatandaşlarımızdan bizlere yansıtılması gurur vericidir.
AK Masamızın başarı oranı geçmiş yıllardan bu zamana kadar % 98 oranında yükseldi.”

AK Masa İletişim’e vatandaşlar şahsen veya 214 10 10 numaralı telefondan yada akmasa@kirsehir.bel.tr ulaşabilir.

 

 

icon