18 Ocak 2017

Ahika’da önemli kararlar alındı

Ahika’da önemli kararlar alındı

Ahiler Kalkınma Ajansı, Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Kırşehir’de yapıldı.

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Aksaray Valisi Aykut Pekmez Başkanlığındaki toplantıya, Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün yanı sıra Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, AHİKA Genel Sekreter Vekili Bekir Varol ile ilgililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Aksaray Valisi Aykut Pekmez, konuşmasında; “Toplantımız, bir önceki Yönetim Kurulu Toplantısı´nda alınan kararlarla ilgili çalışmaların değerlendirilmesiyle başlayacaktır. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen önemli faaliyetlerinden biri; Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ve Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde İslam Kalkınma Bankası yetkililerin den oluşan heyetin bölgemizde ağırlanması olmuştur. 21 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda heyete, Türkiye ve bölgedeki yatırım imkanları ayrıntılı bir şekilde aktarılmış ve desteklenen bazı projeler yerinde incelenmiştir. Yine geçtiğimiz ay bölge illerinde 10 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlenmiştir. Böylece Ajansımız, 2016 yılında toplam 192 uygulamalı girişimcilik eğitiminde 2079 girişimciyi sertifika sahibi yapmıştır. Öte yandan Teknik Destek uygulaması kapsamında projelerin desteklenmesine devam edilmiştir.Ayrıca, AB destekli “Ahiler Kalkınma Ajansı Kayıtlı İstihdamı Teşvik Ediyor” isimli proje çalışmaları devam etmiştir.” dedi.

Öte yandan, “Bugünkü toplantının gündem maddeleri arasında ise; ‘İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejilerinin Onaylanması yer alacaktır. Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofisleri Yönetmeliğine istinaden Kalkınma Bakanlığı başta olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluşların görüşlerini alarak, bölge planı dönemi ile uyumlu olacak şekilde hazırlanan, İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Yönetimin Kurulu´nun onayına sunulacaktır. Önümüzdeki bir aylık süreçte yapılması planlanan çalışmalar arasında; Bölge illerinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri düzenlenmesine devam edilecek olması yer alacaktır.  Ayrıca, 2016 Yılı Faaliyet Raporu hazırlanarak Yönetim Kurulunun onayına sunulacaktır. Bölge illerinin finansal, ihracat, yatırım teşvik belgeli yatırımlar ile kurulan – kapanan şirket verilerinin içerisinde yer alacağı Ekonomi Göstergeleri çalışması hazırlanması da önümüzdeki ay gerçekleştirilecek faaliyetler arasındadır.’ dedi.

Ramada Otel’de düzenlenen Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı, gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi ile sona erdi.

 

Whatsapp Paylaş
Reklam