KIRŞEHİR

Gök Gürültülü, 20°C

Diğer Şehirler →

$ DOLAR → Alış: 8,42 / Satış: 8,46
€ EURO → Alış: 9,95 / Satış: 9,99
28 Mart 2017 19:01

Ahi Evran Üniversitesinde Önemli Panel


Ahi Evran Üniversitesinde Önemli Panel

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde “Ahi Evran’dan Şeyh Edebalı’ya, Kırşehir’den Cihan Devletine” Konulu Program Düzenlendi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitimci Ahiler Topluluğu tarafından, Eski Kültür Bakanı Gökhan Maraş’ın konuşmacı olarak katıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapılan programda konuşan Eski Kültür Bakanı Gökhan Maraş, Ahilik Kültürünün Orta Asya’dan Anadolu’ya nasıl geldiğini anlatan Maraş, kültürün barındırdığı özelliklere değindi.

Ahilik ile birlikte Anadolu’da her yörede, her beldede ve her köyde tekke açılarak buralarda eğitim verildiğini belirten Maraş, Ahilik Kültürünü tarihin kaydettiği en büyük sivil toplum hareketi olarak değerlendirdi.

 

 

Maraş, sözlerine şöyle devam etti: “İslamiyet’le birlikte dünyaya nizam verme, adaleti sağlama, haksızlığı ve kötülüğü ortadan kaldırma gibi amaçlarımız oldu. Ahilik bunu yerine getirmede en etkili birimlerden biriydi. Ahiler bulundukları yerlerde aynı zamanda devletin de meşru görevlileriydi. Silah taşıma hakları vardı. Sokakta halktan birinin silah taşıdığını görenler onun Ahi olduğunu anlarlardı. Ahiler bulundukları şehirde, beldede, köyde yaşayanlara kılıç kullanma ve ok atma eğitimi de verirlerdi. Ahiler ekonomik hayata ve sosyal hayatın düzene girmesine yardımcı olmuşlardı.”dedi.

Programda konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, adalet, düzen ve doğrulukla bu nizamın gerçekleşeceğini belirtti, güçlü bir insani erdeme, tarihi şuura sahip olmak gerek duyulduğunu da anlattı.

 

icon