07 Nisan 2017

AEÜ’de önemli konferans

AEÜ’de önemli konferans

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde Medeniyet Araştırmaları Topluğu tarafından “Bölgesel ve Küresel Gelişmeler” konulu konferans düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen ve Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı konferansın oturum başkanlığını İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erman Akıllı yaptı.

Konferansta konuşan Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, küresel anlamda güçlü devletlerin en önemli özelliğinin zenginlik olduğunu söyledi.

 

 

Akgün, 20. Yüzyıldan sonra ise bu ilişkilerin Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) kontrolüne geçtiğini ifade etti. Dünya bazında ekonominin öncelikli önemi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Birol Akgün, 2008 yılından sonra Avrupa’da meydana gelen ekonomik krizin birçok oluşuma neden olduğunu ifade etti.

Dünyadaki gelişmelerin ülkeler üzerindeki etkilerinden bahseden Akgün, “İlham alınan Batı Medeniyeti artık tekelini yitirmiş durumda, farklı medeniyetler kendi kültür ve değerleriyle dünya sistemine çıkmaya hazır.” dedi.

Doç. Dr. Mehmet Şahin ise Ortadoğu’daki devletlerin yaşadığı sorunlara değinerek, ülkelerin coğrafyalarına göre devlet politikası oluşturmaları gerektiğini ifade etti.

 

 

Whatsapp Paylaş
Reklam